Tohum sandığımız olmalı. Ailemizin çeyiz sandığı gibi sakladığı tohum sandığı var. Ata tohumu yüzde yüz yerli atadan devam eden tohumları kurşun kalemle, yine yerli fakat ticari üretilmiş tohumları tükenmez kalemle not ediyorum. Çocuklar da buna göre devam ettirir inşaallah. 

1-Köylülerin katıldığı pazarlardan, temin edebiliriz. 

2-Tohum grupları var, toplanıp birbirleriyle tohum paylaşıyorlar, onlara katılabiliriz. 

3-Sağlam çiftçilik yapan dostlardan elde edebiliriz. 

4-Yerli tohum üreticilerinden alınır. 

5-Ürettiklerimizden kendimiz tohumluk ayırabiliriz.

Burada önemli olan koku-lezzet, GDO’lu tohumlara birçok özellik katıyorlar; fakat koku-lezzet veremiyorlar. Tabii yetiştirirsek tohum GDO’lu değilse verim olur. Tohuma sahip çıkan insanlar var. Ben uzun yıllardır denk geldikçe tohum topluyorum. Pazarda gezerim, tohumcu teyze görürsem hemen bende olmayan tohum varsa alırım. Siz bu yolda olun, posta ile tohum bile gelir. 

Tohum Bankası Kurmak

Nar Anne
“Tohumlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için organik tarım çiftliği kurdu.Nardane Kuşçu,emeklerle biriktirdiği 1200 çeşit ata tohumunu Narköy adını verdiği Kandıra’daki 120 dönümlük çiftlikte ekerek gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.”

Haberin tamamı : https://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/nar-anne-60-yilda-1200-cesit-ata-tohumu-biriktirdi-13842

Tohum hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Çok konuşulan az bilgi sahibi olunan konulardan biri de ata tohumu. Kaçımız Ar-Ge merkezine gitti. Kurumların ve halkımızın o kurum ve yöneticilerine yaklaşımı nasıl? İletişim ve ulaşım eksikliği olduğu görüşündeyim. İki tarafında bu konuda daha fazla çalışması gerekiyor.

“7 bölgemizde, 30 Araştırma Enstitüsünde ve ileri AR-GE merkezlerinde tohumculuk konusunda çalışılıyor.”
Çiftçilerden 1000’den fazla ata tohumu toplandı: http://www.turktarim.gov.tr/Haber/444/ciftcilerden-1000den-fazla-ata-tohumu-toplandi-

Bir çiftçi AR-GE merkezine gider mi?

Neden gitmez?Banka’ya,Tarım Kredi Kooperatif’ine giden çiftçi Ar-Ge merkezine neden gitmez? Kurumların soğuk yüzü ve çekincesi geçmişten öğrenilmiş çaresizlik.Onlar gelmiyorsa biz gideceğiz.Tarım müdürlüğünün koca binasından sahaya çıkmalı.